DEVA Partisi yöneticileri Yalova’da buluştu « Yalova Şerit

SON DAKİKA

DEVA Partisi yöneticileri Yalova’da buluştu

Bu haber 19 Eylül 2022 - 17:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcılarından Medeni Yılmaz, Mehmet Emin Ekmen, Candan Karlıtekin’in yer aldığı 9 kişilik Genel Merkez Yönetimi DEVA Partisi Yalova İl Başkanlığında, 16 Eylül 2022 Cuma günü 15.00’da basın toplantısı gerçekleştirdi.

 

 

Açılış konuşmasını yapan DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Emin Ekmen, ‘’Bildiğiniz gibi partimiz kuruluşunun üstünden 30 ay geçti. Kuruluş dönemindeki pandemi zorluklarının ardından 81 il ve 725 ilçede örgütlenmesini tamamlamış durumdadır. Partimizin halkla ilişkiler birim sorumlusu olarak saha çalışmaları kısmı altında birtakım bilgilendirmelerde bulunacağım.

Partimiz arkadaşlarımızın büyük fedakarlıklarla, ailelerinden, işlerinden, düzenlerinden artırdıkları değil, feragat ederek, fedakârlık ederek oluşturdukları zaman dilimi içerisinde vatandaşlarımıza ulaşarak hem partimizi tanıtmaya çalışıyorlar hem de vatandaşların sorunlarını tespit ederek bu sorunlara karşı eylem planlarımız ve çözüm politikalarımız geliştirmemize yardımcı oluyorlar.

DEVA Partisi Genel Merkezi de teşkilatlarımızın büyük bir özveriyle yürüttüğü bu çalışmalara elinden geldiği kadar destek olmaya çalışıyorlar. Örneğin son bir ayda genel başkanımız 14 il olmak üzere toplam 28 il ve ilçe ziyaretinde bulunmuş durumda. Bu süre içerisinde genel merkez yöneticilerimiz, kurul yöneticilerimiz hem değişik illerde özel ziyaretler yapmış olmakla birlikte bir yandan da geçen hafta ve bu hafta olduğu gibi birbirine komşu il havzalarında geniş çaplı tarama faaliyetleri yürütmekte.

Ekmen, ‘’Her ay 10 bin civarında yeni üye kaydediyoruz’’

DEVA Partimiz bir seçim geçirmediği için, DEVA Partisinin gücü ve kuvveti hakkında insanların bir kanaati yok. Bugün bir esnafımıza dedim ki, ‘Bize güç verirseniz partimiz büyür.’ O da ‘Siz yeterince güçlüsünüz ve büyüyorsunuz. Biz de elimizden geleni yaparız.’ Dedi. İnsanlar kendi kanaatleriyle, kendi çevrelerinden edindikleri izlenimlerle partimiz hakkında fikir yürütüyorlar.

Her ay 10 bin civarında yeni üye kaydediyoruz. 180 bin üyeyi geçtik. Hem rakam olarak hem de oransal olarak en çok üye kaydedilen partiyiz. Bununla birlikte, miting meydanlarımız çıkarılan zorluklara rağmen, il dışından verilen yerlere taşıma zorluklarına, Cumhurbaşkanının aynı gün ve saatte komşu ilde etkinlik yapıyor olmasına rağmen, mitinglerimiz de on binlerin katılımıyla büyük bir başarıyla icra ediliyor.

Bu noktada DEVA Partisinin sadece Türkiye’nin geleceği adına altılı masada ürettikleriyle değil, ortaya koyduğu eylem planlarıyla ve keza vatandaşın Türkiye’nin dört bir yanında ziyaret ederek, yerinde gözlemleyerek, sorunlarını tespit ederek ortaya koyduğu çabanın vatandaşlarımız ve milletimiz tarafından takdirle anıldığını görmek bizi memnun ediyor.’’ Dedi.

DEVA Partisinin Türkiye’ye birlik beraberlik getireceğini ifade eden Tarım, Enerji ve Ulaştırma Politikalarından Sorumlu Başkan Candan Karlıtekin, ‘’Türkiye’de birçok parti var. Vatandaşlar partilere baktıkları zaman sizi diğer partilerden ayırt edecek, ‘Fark nerede?’ diye tabiatıyla soru soruyor.

DEVA Partisi olarak biz, farkımızı şu şekilde anlatmaya çalışıyoruz. DEVA Partisi büyük bir krizi gözlemleyen insanların, buna duyarsız kalamayan insanların bir araya gelerek kurduğu bir parti. Ama sadece bir tepki partisi değil. Bu oluşum olduktan sonra da ülkenin geleceğine, bütün yapı taşlarıyla adım adım yolu seren bir parti. Bunu da hepimize ait olan değerler üzerinden hamaset yaparak değil, yazılı olarak birbiriyle tutarlılığı olan politikaları bir araya getirerek ve milletimize adete birer borç senedi verir gibi geldiğimiz zaman içi dolu, düzeyli, kaliteli, ahlaklı, analize dayalı ve sorunların doğru tespiti ve teşhisi bunun çözümüne dayalı eylem planları ortaya getirerek bu farkını ortaya koyuyor.

Eylem planları meselesi Türk siyasetinde yeni bir olay. Parti programımız çok geniş katılımlı gerek partili gerek partili olmayan yine Türkiye’nin iyiliğini isteyen akademisyeninden iş insanına, sanatçısından sporcusuna insanların katılımıyla parti programını yaptık. Parti programı ilkeler bazında genel ilkeler ve biraz daha makrolar düzeyinde ilkeler içeriyor.

Karlıtekin, ‘’DEVA Partisi tam teşekküllü devlet hastanesi gibi’’

DEVA Partisi tam teşekküllü devlet hastanesi gibi. Her türlü uzman var. Kadroları çok iyi ve kadrolar birbiriyle çok iyi haberleşiyor. Biliyorsunuz bazen çok ağır hastalar olur. Farklı alanlara mensup doktorlar bir araya gelirler konsültasyon yaparlar. Çünkü bir doktorun vereceği tedavi başka bir alanda sorun yaratır. Böylelikle tüm meslektaşlar bir araya gelir, o hasta için en iyi çözümü, en iyi tedaviyi ortaya getiri. DEVA Partisi de bunun gibi. Partimiz çok iyi çalışıyor. Reçetelerimiz hazır. İşte bizim borç senedi dediğimiz halkımıza taahhüt ettiğimiz belgelerimiz burada. Bunlardan şu an 12 tane var ve inşallah 22’ye tamamlayacağız.

Tarım ihmale gelmez

Tarım eylem planı ile başladık. Tarım Türkiye’de hep sahipsiz kalmıştır. En nihayet iklim değişikliği, iklim kriziyle birlikte en son Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte anlaşıldı ki tarım ihmale gelmez.

Afet yönetimi de önemli bir eylem planı. Türkiye için tabiat olaylarına, depreme, orman yangınlarına, sel felaketlerine ne kadar maruz kaldığımızı görüyorsunuz. Afetler olmadan, önleyici tedbirler başta olmak üzere afet olduğunda, afetten sonraki rehabilitasyon dahil tam anlamıyla bunları da ele aldık.

Aynı şekilde yerel yönetimler eylem planı. Burada da ilmek ilmek bir iğne oyası örer gibi bu planları yaptık ve bunları da her türlü denetime açık hale getiriyoruz ve ortaya koyuyoruz. Varsa fikri olan, varsa eksiğimiz söyleyin diyoruz.

Hükümet soluduğumuz havayı zehirliyor

Ekonomi ve finans politikaları eylem planı, şu andaki hükümet soluduğumuz havayı zehirliyor. Nasıl zehirliyor? Haksız enflasyon vergisiyle. Yani Türkiye’nin çoklu organ yetmezliği anlamına gelecek bütün sistemin bozulmasındaki en temel şey hükümet yönetmekle şirket yönetmeyi bir tutan hastalıklı zihniyet nedeniyle hortlatılan enflasyon. Fakiri fukarayı ezen hiçbir insana öngörülebilir bir hesap yapma imkânı tanımayan enflasyon.

Bunlar gözümüz kapalı halledeceğimiz işler

Bunlar 11 yıl Türkiye’nin bütçesini yapmış bir genel başkan ve onun ekibi olarak, bizim gözümüz kapalı halledeceğimiz işlerdir bunlar.

Hükümet iyi bir şey yapmak, üretimi artırmak yerine insanları sadece yardım almaya alıştırıp onları kendilerine bağımlı hale getirmeye çalışıyorlar. Evet sosyal yardımlar muhakkak olmalı. Çünkü sistemin ilerleyişi itibariyle birtakım insanlar tutunamayabilir, ayakta kalamayabilir. Biz ilerlerken hiç kimseyi geride bırakmamamız lazım. Ama bunu da insanları üretimden koparıp her türlü kendimize bağımlı hale getirmeye çalışıp da sosyal yardımlara bile isteye mahkûm ederek değil.’’ dedi.

Partisinin kurulma amaçlarına değinen DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Medeni Yılmaz, ’’Şu anda ülkemizde 120’den fazla siyasi parti var. Bu kadar çok parti varken biz neden DEVA Partisini kurduk?

Bu soru herkesin aklına gelebilir. Siyaset tarafında Türkiye ikiye bölünmüş durumda. Yani kutuplaştırma, bir ötekileştirme; dolayısıyla düşmanlaştırma. Daha açık söylemek gerekirse şu anda ülkeyi yöneten siyasal iktidar ülkedeki toplumu 84 milyonu bir arada tutmak, bir ve beraber tutmak, ortak bir vatan ülküsüyle bunları birleştirmek gibi bir görevi varken tam tersine kendi iktidarını sürdürmek, kendi çevrelerindeki konsülde etmek için adeta toplumu ikiye bölecek şekilde bir siyaset güdüyor.

Yılmaz, ‘’Avrupa’nın en fazla toprağı da Türkiye’de’’

Yetişmiş çok iyi bir insan gücümüz var. Avrupa’nın en fazla nüfusu Türkiye’de. Avrupa’nın en fazla toprağı da Türkiye’de. Ne yazık ki bu kadar büyük toprağı olan, bu kadar büyük insan gücü olan, bu kadar imkânı olan ülkemiz şu anda biz savaşan iki ülkenin buğday ithalatında birinci sırada ülkeyiz. Bizim buğday üretecek arazimiz mi yok? Hayır var. Yeterli insan gücümüz mü yok? Hayır var. Kaynaklarımız mı yetersiz? Hayır değil. Peki niye yok? Bunları sorgulamamız gerekiyor.

Yılmaz, ‘’Birçok sıkıntıyla karşı karşıyayız’’

Bunlardan önce tekrar başa dönerek söylüyorum. Bu toplumu kamplaştırma, ötekileştirme gibi çok büyük bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Biz DEVA Partisi olarak bu sıkıntıyı gördük. Öncellikle bu sıkıntıya parmak basarak kendimizi ülkemize sorumlu hisseden insanlar olarak bir araya geldik. Dedik ki, bir ideolojik akımın partisi olmayacağız. Biz bir etnik grubun, bir inanç grubunun partisi olmayacağız. Biz, Türkiye’deki bütün unsurlarını bir araya getiren her vatandaşımızı kucaklayan, ortak bir paydası olan bir siyasi parti olarak ortaya çıkmak zorundayız. Çünkü buna ihtiyaç var.

Yılmaz, ‘’Biz kendimizi tam ülkenin merkezinde tanımladık’’

Bizim dışımızdaki bütün partiler kendilerini bir yerde tanımlıyorlar. Ama biz kendimizi tam ülkenin merkezinde tanımladık. Her tarafı kucaklayacak bir parti olarak kurulduk.

Yılmaz, ‘’Adalet konusunda büyük sıkıntımız var’’

Bizim en büyük sıkıntılarımızın başında adalet geliyor. Ülkede hiçbir alan yoktur ki temeline adaleti koymadığımız zaman, biz o alanda ilerleyelim. Adalet konusunda özgürlükler konusunda, demokrasi konusunda sıkıntımız var. Bizim yönetilememe sıkıntımız var. Bunları aşmamız lazım. Çaba göstermemiz lazım. Çünkü biz bu ülkede yaşıyoruz. Biz bu ilkede yaşayan gelecek nesillere karşı da birbirimize karşı da sorumluyuz. Bunları dile getirmek için birbirimizi eleştireceğiz, birbirimizi tamamlayacağız, birbirimize bildiklerimizi anlatacağız. Oradan bir sonuç çıkaracağız. Sonuç; Türkiye’nin sağlıklı geleceği, birlik beraberlik içerisinde, adalete dayanan, insan hakları ve özgürlükleri gözeten bir anlayış içerisinde bunu yapmamız lazım. Biz siyasi parti olarak geniş vizyonla ülkemizin geleceği ile ilgili kaygıları olan insanlar olarak gece gündüz çalışıyoruz.’’ Dedi

DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Kerem Altun konuşmasında, ‘’Yalova’da esnaf ziyaretleri yapıyoruz. Ben DEVA Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan’a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki onların bu yoğun çalışması Ankara’ya çok iş bırakmayacaktır.

Altun, ‘’DEVA Partisi bir ana akım partisidir’’

Burada oluşumuzun bir sebebi var. Sahada siyasetin halkla iç içe olmasını yeğleyen bir partiyiz. Sokaktayız ve halkın nabzını tutuyoruz. Vatandaşın taleplerini alıyoruz. Vatandaşın istekleri dışında politika yapan anlayışların çok başarılı olmadığına inanıyoruz. DEVA Partisi bir ana akım partisidir. Özgürlükçü bir partidir. Doğuş sebebi toplumsal taleplerle olmuştur. Türkiye iyi yönetilmiyor. Türkiye tıkandı. Türkiye’yi yönetenler toplumun önüne yeni bir dönüşüm projesi koyamıyor. Kültürel değerlerden uzak bir siyasi anlayış var. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi gibi bir ucube sistem, bu milletin başına zorla kabul ettiriliyor. Neden ucube sistem diyorum? Demokrasilerde meclis vardır, yürütme vardır, yargı vardır. Eğer Meclis sembolikse, yürütme bir kişinin iki dudağı arasında çıkan kelamla idare ediliyorsa, yargı talimatlarla yürütülüyorsa, temel hak ve hürriyetleri askıya alınmış ise, kayrılmalar varsa, toplumda ayrışma varsa, bu sistemin ile iyi idare ediliyor dememiz mümkün değildir. ‘’ Dedi. Siyasete üç kimliği ile girdiğini ifade eden DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Kadriye Esra Aygün, ‘’Ben siyasete üç kimliğimle girdim; kadın, anne, iş insanı. Ben ‘göç, mülteci’ çalışan Türkiye’deki sayılı akademisyenlerden birisiyim.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan bu teklif gelince ben oturup düşündüm. Ben omzumda üç tane ağırlık taşıyorum.

Aygün, ‘’Kadınlara olan saygı tamamen bitmişti’’

Göç ve mülteci konusunda ülke tamamen sınıfta kalmıştı. Tamamen çözümsüzlüklerin odak noktasıydı. İnsanları göçe ve ülkenize gelip ikinci sınıf vatandaş olmaya zorlamıştı. Bu konuyu bir tarafa aldım. Anne olarak bir tane kız çocuğuyla kadınlara olan saygı, kadınlara olan iyi niyet tamamen bitmişti. Her gün karşımda en az iki kadın cinayetiyle yüzleşiyordum ve yarın benim çocuğum da bu şiddete maruz kalacaktı. Bunu da bir tarafa aldım. Özgürlük zaten hiçbir şekilde yoktu. İki kelimeyi bir araya getirdiğin zaman ‘Silivri soğuktur.’ Cümlesiyle karşı karşıya kalıyorduk.

Aygün, ‘’İyi ki siyasete girmişiz’’

İş kadını kimliği olarak da ya bir tarafın elemanı olacaktınız ya da hiçbir şey yapmayacaktınız. Liyakatin, adaletin, dürüstlüğün bitmiş olduğu bir dönemde yaşıyorduk. Kendi hayatımdan yola çıktığım zaman, elle tutulur hiçbir şey kalmamıştı. Bu iktidarın benim hayatıma katacağı hiçbir şey kalmadığı için ben, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile beraber 3 sene önce siyasete atıldım. Her geçen gün diyorum ki, iyi ki siyasete girmişiz.’’ Şeklinde ülke gündemi hakkında konuştular.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.