Ersin Akyüz; “Bu Proje İhtiyaç mıdır?” « Yalova Şerit

SON DAKİKA

Ersin Akyüz; “Bu Proje İhtiyaç mıdır?”

Bu haber 01 Temmuz 2022 - 17:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Ersin Akyüz, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisinde planlanan Camii projesi için eleştiride bulundu. Akyüz “Bu Proje İhtiyaç mıdır?” diye sorarken, proje için “Camiler ibadet içindir, Görsel bir medya malzemesi, magazin ve resim platformuna dönüşmesine fırsat verilmemelidir. Bu alana böyle bir ibadet yeri dahi olsa yapmak hem ilme hem de dine göre uygun değildir. İslam’a göre ihtiyaç fazlası gereksiz olan her şey israftır. İsraf ise İslam dininde haramdır.” dedi.

 

Akyüz yazılı yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Gün ola ki Şehrimizde yapılması planlanan projelerle ilgili kararların değiştiğine şahitlik ediyoruz. Şehri yöneten seçilmiş ve atanmış yöneticiler, şehrimizin ve vatandaşlarımızın talepleri ve ihtiyaçları için değil de, kendi arzu ve isteklerine göre karar veriyorlar. Bunlardan bir tanesi, vali Bey’in, yapmak için ısrarla istediği, çaba gösterdiği, araştırma arazisindeki Butik Protokol Cami… Bu cami projesi hakkında son zamanlarda kamuoyunda farklı söylentiler dolaşmakta. Daha önce valimizin projesini kamuoyuyla paylaştığı, karar verdiği, cami hakkında son gelişmeleri Valimizden duymak isteriz. Bu proje ne oldu ?

Yalova Kamuoyunda Caminin yerinin ve kapasitesinin büyütülmesi konusunda Ankara’nın müdahalesi olduğu ve caminin hem sayı kapasitesinin hem de yapı şeklinin mega bir projeye dönüşeceği hakkında yorumlar ve çalışmalar olduğu söylenmekte ve dillendirilmektedir. Daha önce bu cami için 3.387 m2 alanlı bir parsel tahsis edilmiş ve planlanmışken, şimdi yanındaki 2.700 m2 lik parselinde tahsis edildiği ve revizyon istendiği söylenmektedir. Vali beyin istediği Butik Protokol Camii mi? Yoksa Ankara’nın istediği Mega Camii olacak bekleyip göreceğiz. Ağzı olan konuşuyor ?

Zira bu alanda yapılacak cami ile ilgili olarak daha önce Yalova’mızın önceliği ve ihtiyacı olmadığı hakkında gerekli uyarıları yapmıştık. Bölgenin konumu ve ihtiyaca yönelik olmayan bir hizmet demiştik. Konu hassas, dini  ibadet yeri olması  nedeniyle belli bir kesim tarafından manipüle edilmiş ve istismar edilmişti. Haksız suçlamalar ve yakıştırmalar yapılmış ve halen yapılmaktadır. Şimdi ihtiyaç fazlası bir proje olan bu camimiz, cemaatsiz bir camiye dönüşecektir. Camiler ibadet içindir, Görsel bir medya malzemesi, magazin ve resim platformuna dönüşmesine fırsat verilmemelidir. Bu alana böyle bir ibadet yeri dahi olsa yapmak hem ilme hem de dine göre uygun değildir. İslam’a göre ihtiyaç fazlası gereksiz olan her şey israftır. İsraf ise İslam dininde haramdır. Bu alan bilme uygun değildir .Zira bu alan her ne kadar üzerinde lojmanlar olsa da Tarım arazisi, denize olan kıyı şeridi nedeniyle yapılaşmaya uygun değildir. Kanunlar gereği burada yapılacak olan cami kıyı koruma kanununa aykırıdır. Deprem bölgesi olması nedeniyle büyük risk teşkil etmektedir. Makam sahipleri , kendi elleriyle Devletin kanunlarını hukuksuz yere uygulamaya kalkmaktadırlar. Bu konuyla ilgili olarak Camiyi büyütmek adına, Belediye Meclisinde görüşülmek üzere İmar değişikliği teklifi verileceği gündemdedir. Mecliste Çoğunluğu elinde bulunduran Cumhur İttifakının Ak Partili ve MHP ‘li Belediye Meclis üyelerine ve Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a çağrımızdır ibadet yeri dahi olsa bu yanlışı Yalova’ya yapmayın. Büyük bir hatadan dönün . Ben yaptım oldu demekle birilerinin arzu ve istekleri için güzelim şehrimize yazık etmeyin.

 

Bir tarafta cemaatsiz camiler varken diğer tarafta ihtiyaç fazlası yeni bir cami yapmak ne kadar akla ve mantığa uygundur kamuoyunun ve vatandaşlarımızın sağduyusuna soruyoruz. Hem şehrin trafik yoğunluğu ve nüfus hareketliliğinin ve yapı yoğunluğunun  var olan bir bölge için valilik binasını bile farklı bir bölgeye taşımaya çalışan sayın valimiz ve şehri yönetenler  tam tersi tezat bir hizmete kapı aralamaktadırlar.

Daha İyi bir Yalova için planlama ve hazırlık yapılmalı, Kentsel Dönüşümüm merkezi olması gereken Süleymanbey mahallesinde daha akıllı ve kalıcı hizmetler yapılmalıdır. Bu işe ayıracağınız bütçeyi, başlangıç  olarak kentsel dönüşümde değerlendirin. Daha İyi bir Yalova mümkün. Gelin birlikte şehrimize sahip çıkalım ortak akıl ve aklı selimle projeler yaparak hemşehrilerimizin refahını yükseltelim. Biz İyi Parti olarak bu konuda destek olmaya, katkı sunmaya hazırız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.