“Duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz” « Yalova Şerit

SON DAKİKA

“Duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz”

Bu haber 08 Mart 2022 - 11:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar imzalı yapılan yazılı açıklamada sosyal medyadan yapılan itham ve paylaşıma tepki gösterilerek, yaya yolunun kapatmasının haksız olduğu belirtildi.

 

Başkan Silpagar açıklamasında şu ifadelere yer verdi “İlçemiz Sahil Mahallesi Sahil Yürüyüş yolu bir inşaat firması tarafından vatandaşlarımızın kullanımına kapatıldığı konusu ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

06.03.2022 Pazar günü saat 15.00 civarında Belediyemiz haber merkezine vatandaşlarımızın Sahil Yürüyüş yolunun İnşaat Firması tarafından kapatıldığı ihbarları üzerine Belediyemiz Zabıta ekipleri şikayet konusu yere gidilmiş sahil yürüyüş yolunun Yaprak Sokak kesişim noktasında Gürer Maden Nakliyat Asfalt İnş Taah.San.Tic.Ltd.Şti tarafından kapatıldığı tespit edilmiş olup konu tutanak altına alınmıştır.

3 DERECE SİT ALANI

Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi, Sahil Mahallesi, Ada Mevkii, 3108 parsel nolu taşınmaz, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 12.10.2016 tarih ve 2692 sayılı karar ile III. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş olup, parsele ilişkin 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 24.01.2018 tarih ve 3355 sayılı kararı ve Belediye Meclisi’nin 05.02.2018 tarih ve 23 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

 

Koruma Amaçlı İmar Planı kesinleştikten sonra vatandaşın başvurusuna istinaden,  28.03.2018 tarih ve 74 sayılı Belediye Encümen Kararı ile parsel üzerinde ifraz ve yola terk işlemi yapılmıştır. Yapılan işlemler sonrasında, 1984 ada 10 parsel, 410.51 m2’lik ayrılan kısım imar planında kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında yani kıyı alanında kalmaktadır.

 

İSKAN BAŞVURUSU YAPMADI

1984/9 parselde 26.12.2018 tarih ve 2018/271 sayılı inşaat ruhsatı düzenlenmiş olup Gürer Maden Nakliyat Asfalt İnş Taah.San.Tic.Ltd.Şti inşaat yapım çalışmalarına başlamıştır. Söz konusu firma inşasına iskan işlemleri için bu gün tarihi itibari ile Belediyemize her hangi bir başvurusu bulunmamaktadır.

HERKESE EŞİT VE ŞEFFAFIZ

Art niyetli bazı şahıslar tarafından söz konusu inşaat firmasının iskanının haksız, hukuksuz ve mesnetsiz bahaneler ile iskan verilmediği ve uygulama ve terkin yapılmadan nasıl ruhsat verildiğini sosyal medya hesaplarında paylaşıldığı görülmüştür. Çiftlikköy Belediye Başkanı ve çalışanları hiçbir siyasi amaç gütmeden, din, dil, ırk ve mezhep gözetmeksizin herkese eşit şeffaf bir şekilde,  5393 Sayılı Belediye kanunu, 3194 sayılı İmar Kanunu ile ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun şekilde görevini ifa etmektedir.

KIYILAR ÖZEL MÜLKİYET DEĞİLDİR

Ancak kıyı alanında kalan bu parsel için, Gürer Maden Nakliyat Asfalt İnşaat Taahhüt Sanayi Tic.Ltd.Şti. adına tapu çıkmıştır. Anayasa’nın “Kamu Yararı” başlıklı ve “Kıyılardan Yararlanma” alt başlıklı 43. Maddesinde kıyıların özel mülkiyete konu olamayacağı ifade edilmiştir: “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır.

Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyılarla sahil şeritlerinin, kullanılış amaçlarına göre derinliği ve kişilerin bu yerlerden yararlanma imkân ve şartları kanunla düzenlenir.” şeklinde belirtilmektedir.

DEVLETİN TASARRUFUNDADIR

Aynı zamanda Kıyı Kanunu’nun 5. Maddesinde “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır.” şeklinde, 6.maddesinde de “Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz” şeklinde belirtildiğinden sahil yürüyüş yolu 06.03.2022 günü saat 19.00 da Zabıta Ekiplerimizce halkımızın hizmetine tekrar açılmıştır.

Söz konusu alanın Kıyı Kenar çizgisi içerisinde kaldığından dolayı durum İlçe Kaymakamlığına bildirilmiştir”.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.