Gürel “Yalova ittifakını oluşturarak belediye seçimini kazanacağımıza yürekten inanıyorum” « Yalova Şerit

SON DAKİKA

Gürel “Yalova ittifakını oluşturarak belediye seçimini kazanacağımıza yürekten inanıyorum”

Bu haber 22 Ocak 2024 - 16:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel, parti yönetimi ile birlikte düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında yerel ve ulusal medya ile bir araya gelerek gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

 

Gürel şunları söyledi, “Elimizde mevcut kaynakları itibariyle çok önemli bir kent var, çok iyi kurgulamamız, çok iyi planlamamız, olumlu çağdaş bir kültür geliştireceğimiz bir kent var fakat bu yapılamadı” dedi.

CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimler öncesinde basınla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Toplantıya CHP Yalova İl Başkanı İ. Erdem Doğancı , CHP Merkez İlçe Başkanı Kemal Sürel, CHP Yalova Kadın Kolları Başkanı Meryem Ataç ve CHP Yalova Gençlik Kolları Başkanı Cem Karadağ’da katıldı.

Gürel, STK ve CHP olarak yıllardır bu kente dair tüm sorunları ve çözüm önerilerini kendi pencerelerinden sunmaya çalıştıklarını söyledi ve ekledi:

“Bu kentin sokak sokak, mahalle mahalle bütün sorunlarını dile getirmeye çalıştık sizler aracılığıyla. Mesleğimizde şehir plancısı olunca gündelik rutin yaşamımızda kente farklı bakıyorsunuz. Ulaşımın, trafiğin içerisindeyken trafik sorunu, normal bir kişiden daha fazla göze batıyor. Kentin bir noktasında sorun gördüğünüzde meslek itibariyle onu nasıl çözerim diyorsunuz. Çok önemli konulardan depremle alakalı mesleğinizle alakalı kentsel dönüşümle alakalı neler yapılabilir onu düşünüyorsunuz, sohbetlerini yapıp çözüm üretmeye gayret ediyorsunuz. Projelerimizle, ekibimizle uzun süredir önümüzdeki yerel seçimlere hazırız. Daha güçlü bir kampanyayla, daha detay projelerle belediyeyi almak için hazırlığımızı yaptık. Yakında bunları parça parça belirli tarihlerde sunumu olacak hem sizlere hem kamuoyuna. Yalova depremle alakalı olumsuz şeyler yaşamış deprem kuşağında bir kent olduğundan en önemli başlığımız kentsel dönüşüm olacak. Bundan 5-6 yıl önce kentsel dönüşümle alakalı konuştuğumuz içerikle şimdi ki içerik aynı değil. Ekonomik şartları düşündüğümüzde farklı metotlar, farklı çözümler önerirken, şimdi inşaat malzemeleri fiyatındaki artış, enflasyondaki fahiş artış, işgücü maliyetlerindeki, arsa maliyetlerindeki, sermaye piyasalarındaki çökme, kredi sağlayamama gibi gerçeklerden dolayı çözüm önerileri daha farklı olacak. Yalova’yı depreme karşı dirençli, dayanıklı bir kent haline getirmek ve halkı depreme bireysel olarak hazırlayıcı çalışmalar yapmak olacak” dedi.

‘Yalova’da giderek çirkinleşiyor’

Projenin üçüncü ana odağının kentin estetiği ve güzelliği olduğunu belirten Gürel “Bir çoğumuz doğduğumuzdan beri bu kentte yaşıyoruz. Kentin giderek güzelleşmek yerine çirkinleştiğini izliyoruz. Bunun birçok sebebi var ama belediyelerin veya ilgili kurumların yapabileceği şeyleri yapmadığını görüyoruz. Hedefimiz sadece kentin belli noktalarını güzel hale getirmek değil. Türkiye’nin en güzel kentini yaratmaya çalışmak. Bunu Eskişehir örneği ile vurgulamaya çalıştım daha önce. Belediye başkanımız Yılmaz Büyükerşen’in İç Anadolu’da bir kenti ne hale getirdiğini uzun yıllar boyunca bütün Türkiye seyretti. İnsanlar başka illerden bu kenti görmeye gittiler. Bu partimiz ve Eskişehir için çok önemli bir kazanımdır, övünülmesi gereken bir durumdur ama Yalova içinde utanılması gereken bir durumdur. Çünkü şehrimiz konumu ve doğal kaynakları itibariyle Eskişehir’den çok daha avantajlı bir kenttir. Elimizde mevcut kaynakları itibariyle çok önemli bir kent var, çok iyi kurgulamamız, çok iyi planlamamız, olumlu çağdaş bir kültür geliştireceğimiz bir kent var fakat bu yapılamadı. Kısmi beceriksizlikten, kısmi vizyonsuzluktan, kısmi kaynaksızlıktan ama yapılamadı, Yalova olması gereken yerde değil. Yalova’nın neredeyse kasaba hali şu andaki kent halinden çok daha keyifli yaşanılan, güzel görünen bir kentti. Kenti bu bağlamda Türkiye’nin en güzel kenti haline getireceğiz şehir giriş çıkışlarından peyzaj çalışmalarından, kent mobilyaları tasarımından, bütün kamusal alanların dizaynından hepsini oluşturacağız bunları projelerimizle de vurgulayacağız” ifadelerine yer verdi.

‘Kültür, sanat ve spora önem vereceğiz’

CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel , belediyenin kültür, sanat ve spor alanında Yalova’nın sosyal yaşamında önemli bir rol oynayacağını belirterek, “Kenti güzelleştirmek istiyoruz diyoruz, ulaşımını, trafiğini çözeceğiz, depremle alakalı güçlendireceğiz diyoruz bunların hepsi bu şehirde keyifli bir hayat kurgulamak için. Hepimiz daha keyifli, konforlu ve güvenli yaşayabilelim diye. Bunun ana taşıyıcı kolonu da bizim toplumsal kültürel hayatımız. Yalova neredeyse sadece akşama kadar yaşanılan bir kent haline geldi. Akşam çok nadir birkaç yer dışında ailelerin sosyal hayatı 21:00 civarında bitiyor. Gün içini tamamen yaşayan bir kent oluşturmaya gayret edeceğiz. Yalova’da tiyatro, sinema, müze sanat galerisi gibi fiziksel alanları kütüphane gibi fiziksel kültürel alanları çoklaştıracağız, mahallelere yayacağız. Şehir merkezinde daha büyüteceğiz, Türkiye’nin önemli bir kültür fuar merkezi oluşturma gayretimiz olacak. Sürekli kültürel faaliyetlerde ekonomik geliri ne olursa olsun bulunabilen, yaşayan bir toplum oluşturacağız. Aynı zamanda sportif anlamda da kentteki kaynakları doğru kullanan bir noktada değiliz. Bu konuda yetersiz olan tesis sayısını arttıracağız. Deniz kenarında bir şehirde yaşıyoruz ama deniz sporları yok Yalova’da. Bununla alakalı bir kapalı yüzme havuzu yapıldı göreceksiniz ileri ki yıllarda Yalova’dan bu sporda şampiyonlar çıkacak. Yalova sporcu yetiştiren bir fabrika haline gelebilir insan kaynağı ve becerisi var” dedi.

‘Ulaşım sorununu kökten çözeceğiz’

CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel, “Ulaşımı sadece araç trafiği olarak düşünmemek lazım. Kentin ulaşımı araç trafiğiyle, bisiklet ve yaya kullanım alanlarıyla, üst geçit alt geçitleriyle, yer üstü yer altı otoparklarıyla veya değişik park düzenlemeleriyle genel bir kurgu, bütün hepsinin beraber işlemesi gereken ve doğru işlemesi gereken bir kurgu. Bu konuda vurgularımız ve çözüm önerilerimiz olacak. Bu çözüm önerilerini detaylı olarak şimdi anlatmayacağız ama ana ekseni ne önümüzdeki sürecin, biz hangi konularda makro projelerimizi vurgulayacağız onu anlatıyorum. Bunlarla ilgili daha sonra detaylı olarak konuşacağız” şeklinde konuştu.

‘Sosyal belediyecilik anlayışını geliştireceğiz’

Mehmet Güler, kentsel dönüşümü, ulaşımı, kent estetiği ve güzelliği, kentin kültürel, sosyal, spor ve sanat hayatının yanı sıra bir diğer önemli kilit isminde sosyal belediyecilik olduğunu belirterek “Sosyal belediyecilik alt kırılımları çok fazla olan bir şey. Bunu son yıllarda özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bazı faaliyetlerinden, Ankara Büyükşehir Belediyesinin bazı faaliyetlerinden detay olarak izliyoruz. Bu konunun özü herkesin ekonomik geliri, fırsatı aynı değil. Türkiye’de ciddi bir fakirleşme var özellikle son yıllarda gelir seviyeleri alt üst oldu. Sadece çok zenginler ve yaşamaya çalışanlardan oluşan bir toplumsal ekonomik sınıflanma oldu. Bu yüzden kendilerine ve çocuklarına beslenme, uğraşılar faaliyetler anlamında imkan bulamayan yüzbinlerce, milyonlarca aile var. Sosyal belediyeciliğin amacı da her vatandaş gelir seviyesi ne olursa olsun bazı hizmetlerden eşit şekilde faydalanmalı. Kreşlerden, gündüz bakım kurslarından, ev kadınlarına düzenlenen belirli kurslardan, yaşlılara, emeklilere bazı hizmetleri, çocuklara bazı gıda yardımlarını, ulaşımda bazı kolaylıkları sayabiliriz. Ben önümüzdeki süreçte Cumhuriyet Halk Partisinin ve doğal olarak belediye başkan adayı olduğum için benim. Seçim sürecinde hangi konulara daha çok vurgu yapacağımı, hangi konularda projeleri öncelikli hale getireceğimi sizlere anlatmaya çalışıyorum. Bu bağlamda projelerimizle, ekibimizle seçime hazırız. Bugün itibariyle görünür, klasik seçim çalışmalarına başlayacak bir noktadayız” dedi.

‘Seçim CHP ve Ak Parti arasında geçer’

Yalova’nın siyaseten bir bütün olduğunu söyleyen CHP Belediye Başkan Adayı Gürel,, “Yerel seçimler yapısı itibariyle siyasi ideolojilerin değil, bireysel ve grupsal çalışmaların, vizyonun, kabiliyetin, projelerin ön plana çıktığı seçimlerdir. CHP’nin bütün adayına diğer bütün görüşlerden kişiler oy verip belediye başkanı yapabiliyor. Veya Ak Partinin adayına bütün diğer görüşlerden insanlar oy verip belediye başkanı yapıyor. Yalova siyasi tecrübesiyle itibariyle, genelde çok büyük olasılıkla ikili bir seçim yarışına girer. Yalova’da ya Cumhuriyet Halk Partisinin adayı ya da Ak Partinin adayı belediye başkanı olur. Özellikle seçimin son kulvarında radikalleşen de ortamda kişiler oy kullanma eğilimlerini buna göre yönlendirirler o yüzden bende burada kıran kırana bir yarış olacağını ön görüyorum, Yalova’nın tecrübesi bana bunu söyletiyor. Bunu sokakta da görüyorum, bütün görüşlerden, her yapıda insandan çok olumlu yaklaşımlar alıyorum. Uzun yıllar siyasi ve toplumsal çalışmalarda bulunduğum için artık bireysel tanışıklıklarda mahalle ve sokak ölçeğinde çok oluştu. Bu bağlamda Yalova’da daha vizyoner, daha liyakatli bir belediye yönetimi oluşturma noktasında çok iddialı olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Belediyeye yönetimsel ve vizyonel anlamda neredeyse şu anki konumuna göre çağ atlatacak bir yapıyla seçime girdiğimizi, o yapıyla seçime hazırlandığımızı vurgulamak isterim. Yeni bir Yalova’yı kurgulamak bizim hayalimiz. Bunu yapmak tek bir belediye başkanının, tek bir belediye meclis üyesinin veya siyasi bir kişinin işi değil. Bunu hep birlikte yapacağız, çünkü biz birlikte Yalova’yız sonuç itibariyle. Kim nereli olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun kente dair avantajları ve dezavantajları hepimiz bu şehirde yaşıyoruz. Herkesi kucaklayan, herkesle beraber şeffaf bir belediye yönetimi oluşturma gayretimiz var. Ben kazanacağımıza yürekten inanıyorum. Tam seçim sonucunu söyleyemem size ama bilin ki kazanacağız ve Yalova’yı şimdiye kadar ki bütün yönetimlerden daha iyi noktaya getirmeye gayret edeceğiz” dedi.

Gürel toplantı sonunda gazetecilerin sorularına yanıt verdi. AK Parti’nin uzun bir süredir yerel seçimlerde başarısız olmasının, partinizin politikaları ve halkın beklentilerine cevap vermesi açısından sizde bir üstünlük oluşturuyor mu?” sorusuna Gürel su yanıtı verdi:

“Tabi ki oluşturuyor. Bu sonucun bu seçimde de oluşması için her görüşten insanı kucaklayarak ve Yalova ittifakını oluşturarak belediye seçimini kazanacağımıza yürekten inanıyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.