Ersin Akyüz, “Turizm kimliğinde saklı Yalova” « Yalova Şerit

SON DAKİKA

Ersin Akyüz, “Turizm kimliğinde saklı Yalova”

Bu haber 06 Temmuz 2022 - 15:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Ersin Akyüz  Yalova’nın Marmara denizine en uzun kıyısı olan illerin başında geldiğini belirterek, “Ne yazık ki bu avantajını yeterli şekilde değerlendirememektedir.” dedi.

 

Başkan Akyüz yaptığı yazılı basın açıklamasında;

“DÖRT MEVSİM TURİZM Deniz ve Su Sporları

Şehrimiz sahip olduğu coğrafi konumu itibarı ile birçok alanda fırsatların olduğu bir bölgededir. Her ilin sahip olduğu imkanlara göre, sektörel alanda planlaması ve yapılanmasına çalışılarak gelir imkanları buna göre belirlenmeli ve geliştirilmelidir. Şehrimizi yöneten seçilmiş ve atanmış yöneticiler, iş ve istihdam deyince akla hemen sanayi ve ağır sanayi getirmekte ve bu konuda sanki olmazsa olmazmış gibi sanayi tesisleri, inşaat ve sanayi alanları oluşturmanın derdine düşmüş durumdadırlar. Bütün zamanlarını ve mesailerini bu alana çevirmişlerdir. İş ve istihdam deyince son zamanlarda pandemi dönemi özellikle göstermiştir ki ekonomi her alanda kendini yeniliyor ve gelişiyor. Yalova’mızda yöneticilik yapan yerel yöneticiler ve bürokrasi yönetimi ne yazık ki bu zamana kadar ortak akılla ve aklı selimle beraber bir plan ve yapılanma içinde olmadı. Çok başlılık Yalova’mızın potansiyellerinin ve fırsatlarının kaçmasına ve yeteri kadar değerlendirilememesine neden olmuş ve olmaktadır. Şehri yöneten idareciler özellikle inşaat ve sanayi yapılaşması konusunda çalışmalar ön ayak olup diğer sektörlerdeki gelişmeleri yok sayarak, görmezden gelerek değerlendirme dışına atmaktadırlar.

Şehrimiz Marmara bölgesinde sahip olduğu metrekare büyüklüğüne göre Marmara denizine en uzun kıyısı olan illerin başında gelmektedir. Ama ne yazık ki bu avantajını yeterli şekilde değerlendirememektedir. Yalova’mızın batı bölgeleri deprem öncesi sahip olduğu siteler ve tesisler aracılığı ile doğru şekilde değerlendirilebilirken, deprem sonrası bu alanlar âtıl bırakılmış ve gözden çıkarılmış kaderine terkedilmiştir. Yalova’mız, deprem öncesi iç turizmin en gözde yerlerden biriydi. Hem İstanbul’ a olan yakınlığı, hemde başkent Ankara’nın yazlıkçı dediğimiz bürokrasi çevrelerinin ve vatandaşlarımızın tatil yöresi ve bölgesiydi. Ama ne yazık ki deprem sonrası binaların ve tesislerin yıkıma uğraması, şehri yönetenlerin bilinçsizce yaptıkları hatalar ve yanlışlarla beraber şehrin ekonomik gelirleri ve gelişimi bu konuda çok eksik ve yetersiz kaldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova’mıza vermiş olduğu önem ve değer, Yalova’mızda yaşadığı yıllarda yapmış olduğu yatırım ve destekler göz önündeyken, şehrimiz “geleceğin su şehri” olarak nitelendirilirken, bugünkü yapılan yanlışları gördükçe  İyi Parti olarak büyük üzüntü duyuyor ve acı çekiyoruz. Şehrin yöneticilerinin, atanmışlarının, seçilmişlerinin, ekonomik alandaki oda ve meslek gruplarının ortak akılla çalışmalar yapıp; göz ardı edilen Turizm sektörünün yeniden geçmişteki gözde günlerine dönmesini istiyor bu konuda var olan her kesimi ve ortaklarını çalışmaya davet ediyoruz.

Yerel Belediyelerin yetki alanları ve imkanlarının yanında Merkezi hükümetin alacağı kararlar ve yapacağı teşvikler ve avantajlar Turizm sektörünün kısa sürede toparlanmasına vesile olacaktır. İyi Parti iktidarında bizim önceliklerimizden biri de turizm olacak. Dört mevsim turizm yapılacak bir şehir olma yolunda, tesisleri, özel sektör ve devlet eliyle Yalova’mıza kazandıracağız.

Bunun ilk aşaması olarak yaz dönemi olması nedeniyle gündemin en önemli konusu Yalova’mızın doğu tarafında kalan Koruköy’den başlamak üzere Armutlu’ya kadar olan bölümde atıl olan sahil şeridinin aktif hale getirilmesi konusunda gerekli çalışmaları yapacağız. Tesisleşme ve altyapı sorunlarını birlik ve beraberlik içinde sermaye ve yerel yöneticilerimizle beraber iş birliği içinde yeniden sağlayacağız. Tesisleşme ile beraber bölgenin cazibesini yeniden ön plana alarak hem ulusal alanda hem de uluslararası alanda şehrimizin tanıtımını ve reklamını en üst seviyede gerçekleştireceğiz. Tabi bu konuda sektörün paydaş olan diğer kurum ve gruplarının da imkanlarının da bu alanda doğru bir şekilde işin içine dahil edilmesi gerekmektedir. Yalova’mız spor alanında birçok fırsatların olduğu bir durumdadır.

Yalova su sporları merkezi olma yolunda da ilerlemeli,

Ülkemiz coğrafyasında önemli bir konuma sahip olan ve ülkemizin en uzun deniz kıyısına sahip olan Yalova’mızda ne yazık ki su sporları adına bugüne kadar hiç adımlar atılamadı. “Yalova benim kentimdir “diyerek de bunu her zaman dile getiren Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı sporlardan biri de Kürek sporudur. Bunun yanında geçtiğimiz yıllarda ulusal kanallarda gördüğümüz, fakat bizlerin ne hikmetse bugüne kadar göremediğimiz sualtı zenginlikleri ve güzellikleri mevcut. Yalova, su sporlarının tüm branşlarının yapılmasına çok müsait (Kürek, yelken, kano, sörf) bir il.

Bu konuda Su Sporlarının Yalova’da gelişmesi adına öncülük yapacak adımların bir an önce atılması ve bu konuda gerekli altyapı oluşturulması şarttır. Hem takım, hemde bireysel alanda   sporcuların yetişmesi ve hemşerilerimizin bu alanda ilgi ve cazibesinin artırılması için denize sınırı olan bütün ilçelerimizde bu konuda desteklerinin alınması, Spor Kulüplerinin bu branşlarda  sayılarının çoğalması, yapay olimpik havuzların sayısının çoğaltılması, şehrimizde belirlenen bölgelerde Yelken ve kürek sporlarının, tesislerinin planlanması ve gençlerimizin ve halkımızın bu alanda gelişimine katkı sağlanmalıdır. Üniversitemiz  ile iş birliği sağlanarak  Spor Akademisi bünyesinde sporcuların yetişmesi ve spora kazandırılması konusunda gerekli iş birliği çalışmaları yapılmalıdır. Buna öncülük yapacak Dernek ve Kulüplere öncülük ve teşvikler verilmeli, hem turizm alanında hemde spor alanında Yalova’mızın ulusal alanda ve uluslararası alanda tanıtımına katkı sunacak çalışmalara bir an önce başlanmalıdır. İYİ Parti olarak Önce Yalova diyor, hemşerilerimizin en iyi şartlarda yaşam kalitesinin yükselmesi refahının artması ve gelir imkanlarına sahip olması için her türlü iş birliğine, çalışmaya ve dayanışmaya hazırız. Bu şehir hepimizin, hayalimizdeki bir Yalova için hep birlikte el ele vereceğiz…” ifadelerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.